ARCHIWUM SERWISU WWW

 

   Serwis internetowy Klubu Zastava powstał 21 czerwca 2000 roku za namową kilku zrzeszonych wówczas osób. Była to pierwsza witryna internetowa poświęcona tematyce jugosłowiańskich samochodów Zastava.

   Celem stworzenia strony internetowej było udostępnienie w sieci informacji o powstającym klubie. Sama zawartość serwisu nie stanowiła jeszcze źródła potrzebnej wiedzy i koniecznych informacji. W skład struktury serwisu wchodziły jedynie galeria zdjęć samochodów zastava 1100, wykaz części zamiennych z samochodu Fiat125p i podstawowe dane techniczne.

   Strona informacyjna klubu zastava stworzyła nam dalszą możliwość rozwoju i pozyskiwania nowych klubowiczów. Serwis pierwotnie znajdował się w domenie c2000.pl z adresem internetowym http://zastawa.c2000.pl i tam też był aktywny do września 2000 roku. 

* * *

   Druga lekko poprawiona i udoskonalona graficznie wersja serwisu znajdowała się pod nowym adresem internetowym http://www.autozastava.hg.pl  Przez cały czas jego istnienia wprowadzane były zmiany i tworzono nowe koncepcje ku dostosowaniu witryny do potrzeb użytkownika. Serwis ograniczał się jedynie do podstawowych linków, gdyż jego początkowa zawartość była bardzo skromna. Nie mniej jednak zauważono zainteresowanie zarówno wśród klubowiczów jak i innych odwiedzających internautów.

   3 października 2000 roku na osobnym serwerze WWW uruchomiono drugą wersję portalu pod adresem http://www.zastawa.c2000.pl jako alternatywę istniejącej już strony. Była to zmodyfikowana wersja  podstawowej nieoficjalnej strony klubowej.

   Niespełna dwa tygodnie później klub zastava otrzymał do własnych celów klubowych długo oczekiwaną domenę http://zastava.yoyo.pl, która rozszerzyła możliwości

twórcze niosąc ze sobą szybsze i stabilniejsze łącze. 18 października 2000 roku oba serwisy zarówno z domeny hg.pl jak i c2000.pl zostały złączone w jeden portal i wgrane na serwer yoyo.pl. Od tamtej pory adres http://zastava.yoyo.pl był oficjalnym adresem serwisu internetowego Klubu Zastava.

 

* * *

Przez kolejne dwa miesiące serwis był stale aktualizowany, wprowadzano nowe strony a stare aktualizowano. Uruchomiono kilka znaczących stron takich jak: "Współpraca", "Download", "Porady praktyczne", "Co sadze o zastavie", "Jazda ekonomiczna" oraz "Kupię, sprzedam", które do dnia dzisiejszego cieszą się stałą oglądalnością.

   20 listopada 2000 roku Klub Zastava otrzymał od firmy LUNAR kolejną darmową domenę dla celów klubowych. Strona, której adres wyraźnie wskazywał na zawartość serwisu http://zastava.samochody.com.pl cechowała się jeszcze większą wydajnością i stabilnością. Wtedy też zawartość portalu przeniesiono na nowy szybki serwer, który stał się nowym oficjalnym adresem klubowym. Stan taki utrzymał się aż do 31grudnia 2002 roku kiedy to domena samochody.com.pl została sprzedana a serwis klubowy wrócił na serwer http://zastava.c2000.pl .

 

 

UWAGA Jeśli posiadasz w swoim archiwum stare wersje serwisu z adresów http://www.autozastava.hg.pl, lub http://zastava.yoyo.pl to wyślij informacje na adres klubu zastava klub_zastava@wp.pl.


Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów znajdujących się w tym serwisie bez zgody autora jest zabronione.

Serwis najlepiej oglądać przy użyciu przeglądarki Internet Explorer 6.0 lub lepszej.

Serwis istnieje od 15 września 2000 roku.

Korzystamy ze standardu ISO-8859-2.