ZESTAW OPRACOWAŃ

Łatanie dziur w karoserii

 

    Jeśli Twój próg lub inna blacha ma dziurę, która specjalnie nie ma wpływu na "trzymanie się" całej karoserii, jest szpecąca to w zależności od jej rozmiaru łata się ją w różny sposób. Jeśli jest to mała dziurka to możesz użyć szpachli np. ze skrawkami waty szklanej ale jeśli nie ma jej na czym położyć to należy najpierw zakleić od tyłu dziurę przyklejając np. kawałek blaszki. Trzeba pamiętać żeby przed szpachlowaniem oczyścić otwór i zamalować krawędzie przeciw "rozrastaniu się" jakąś antykorozją.


    Z dużymi dziurami jest oczywiście większy problem. Na przedstawiony poniżej pomysł wpadł jeden człowiek zastanawiając się jak załatać dziurę niewiele mniejszą od dywanika pod fotelem w "Gaziku". Dziura powstała w wyniku wycieków kwasu ze znajdującego się tam akumulatora. Powierzchnia na miejscu dziury była wyprofilowana do tego stopnia iż trudno byłoby tak wyprofilować nowy kawałek płaskiej blachy. Postanowił użyć metalowej siatki z drobnymi oczkami. Jest dużo łatwiej nadać jej jakiś kształt niż blasze. Następnie przynitował ją do ramy. Tak oto powstał szkielet, który można było zaszpachlować. Ponieważ bawiliśmy się kiedyś w budowanie katamarana z laminatu PS znajomy postanowił wykorzystać tą technikę do swojej siatki. Oblaminował ją żywicą i tkaniną szklaną. Zaletą tej metody jest wytrzymałość i uzyskany kształt, którego nie udało by się uzyskać profilując młotkiem kawał blachy. Technika laminowania nie jest trudna.

 

    Osoby zainteresowane tą metodą odsyłam do książek typu "Budowa łódek z laminatu...", których jest pełno w każdym sklepie żeglarskim. Proszę się nie przerażać tym co jest tam napisane bo w rzeczywistości laminowanie polega na dolaniu zakrętki od "Coca - Coli" utwardzacza do kilograma żywicy (z kilograma żywicy można by wylaminować błotnik). Po wymieszaniu ma się około 30 minut (w temperaturze ok. 25oC) na przesączenie tkaniny lub maty szklanej pędzlem zanim żywica zrzeluje. Laminat dobrze maluje się farbami renowacyjnymi do samochodów i chloro kauczukowymi.

(Piotr Broniewski duzyfiat@poczta.onet.pl)


Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów znajdujących się w tym serwisie bez zgody autora jest zabronione.

Serwis najlepiej oglądać przy użyciu przeglądarki Internet Explorer 6.0 lub lepszej.

Serwis istnieje od 15 września 2000 roku.

Korzystamy ze standardu ISO-8859-2.