ZESTAW OPRACOWAŃ

Problem instalacji elektrycznej w zastavie 1100p

 

Krótka historia jak to miło zaświeciło mi się w aucie...

      Można rzec pech do kwadratu lub złośliwość rzeczy martwych. Taki przypadek zdarzył się akurat w nocy na środku ruchliwego skrzyżowania. W aucie nie było nawet złamanego śrubokręta. Mówi się trudno - auto na pobocze i do domu na piechotę. Nazajutrz po sprowadzeniu auta do domu i rozebraniu osłony przełączników moim oczom ukazał się obraz (taki jak ten po lewej). Smród spalenizny, jakieś wiszące farfocle po stopionej izolacji i kawałki odpadającego stopionego plastiku przy stykach przełącznika wycieraczek. Jednym słowem "koszmar".

Sporo czasu zabrała mi wymiana zestawu przełączników - trzeba było bardzo uważać by kabelki połączyć w odpowiedniej kolorystyce. W mojej zastavce nie ma kostek (szybkozłączek) co być powinno i jest w każdej zastavce. Stąd ta strata czasu na wymianę. Kabelki trzeba było osobno łączyć ze sobą - wykorzystałem tu metodę cybantów, którą  bardzo polecam (o metodzie później). Całość zabezpieczyłem metrami izolacji i upakowałem w plastikowej osłonie.

      Kontrolując stan reszty kabli okazało się, że nie było to jedyne miejsce. Z zestawu przełączników biegł kabel zielonego koloru widoczny na zdjęciu do zestawu bezpieczników. Tam znalazłem kolejny kawałek stopionego kabelka. Ten sam kabelek rozwidlając się na bezpieczniku szedł podłogą do żaróweczki przedniego lewego światła pozycyjnego. On również był spalony - oczywiście także do wymiany.

Reasumująć:

Podejrzewam, że przyczyną tego zajścia było przebicie kabla gdzieś w komorze silnika, może jest to wina wieku i sparciałej izolacji. Nie mniej jednak zalecam wszystkim przegląd Waszych instalacji zwłaszcza tych, które bezpośrednio narażone są na działanie czynników zewnętrznych takich jak woda, sól, temperatura. W moim przypadku kable znajdujące się w osłonach wewnątrz auta wyglądały na fabrycznie nowe zaś te znajdujące się w komorze silnika - zniszczone i popękane.

Artykulik ten nie jest po to, by utrzymywać w błędnym przekonaniu, że "to co stare jest nic nie warte" - stare jest piękne - trzeba tylko pamiętać o okresowych instalacji elektrycznej gdyż o tym często się zapomina.

A teraz wspomniana metoda cybantowa:

śmieszna nazwa ale najbardziej trafna - do swojej metody stosowałem konektorki i ucinałem z nich końcówki do zagniatania na kablu. Oczywiście ważna jest tu wielkość końcówki. Mając dwa końce kabla oczyszczone z izolacji łączyłem je na zasadzie ich skręcenia a potem zaciskałem w cybancie. W ten sposób kable były połączone i mocno zaciśnięte. Ważną sprawą jest zabezpieczenie tej złączki izolacją najlepiej zwykłą taśmą izolacyjną. Sprawdzałem ich wytrzymałość na rozciąganie - bardzo dobra !

 

Tekst i zdjcia

Jerzy Kurnik


Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów znajdujących się w tym serwisie bez zgody autora jest zabronione.

Serwis najlepiej oglądać przy użyciu przeglądarki Internet Explorer 6.0 lub lepszej.

Serwis istnieje od 15 września 2000 roku.

Korzystamy ze standardu ISO-8859-2.