LISTA DYSKUSYJNA

Lista dyskusyjna Klubu Zastava

 

Witamy na liście dyskusyjnej Zastava@fla.pl! Witaj na liście klubu zastava. Wiadomości skierowane na listę wysyłaj na adres:

 

zastava@fla.pl

 

Ogólną stronę informacyjną listy (zapisy, wypisy, modyfikacje) znajdziesz pod adresem:

 

http://fla.pl/mailman/listinfo/zastava 

 

Wszystko to można również zrobić za pomocą maila. Wyślij wiadomość za słowem 'help' w temacie lub treści na adres:

 

Zastava-request@fla.pl

 

W odpowiedzi dostaniesz dalsze wskazówki. Pamiętaj, że do wszystkich zmian (w tym również wypisania się) potrzebne będzie Twoje hasło, które uzyskasz podczas rejestracji. Mailman będzie co miesiąc przysyłał Ci wiadomość przypominającą o tym na jakie listy dyskusyjne jesteś zapisany na serwerze fla.pl i jakie jest Twoje hasło. Można zrezygnować z przypomnień zmieniając opcje subskrybcji. Przypomnienie zawierać będzie również instrukcje w jaki sposób wypisać się z listy i korzystać z Mailmana.

Pozdrawiam Was

Flaper (admin listy)

 

ARCHWIUM listy dyskusyjnej

 

Tu znajdziesz pełny opis znaków specjalnych stosowanych w poczcie takie jak BTW, IMHO, itp

 


 

NETYKIETA czyli zasady korzystania z listy dyskusyjnej Klubu Zastava

Listy dyskusyjne (mailing lists):

  1. Wysyłaj listy z prośbą o zapisanie do listy dyskusyjnej i wypisanie z niej pod odpowiedni adres. To Ty jesteś odpowiedzialny za to, aby się dowiedzieć, jak takie listy działają i wysłać odpowiednio zaadresowany list w odpowiednie miejsce. Pomimo tego, że większość oprogramowania odpowiedzialnego za działanie listy dyskusyjnych potrafi rozpoznać alias "-request", który zapewnia wysłanie niezbędnych informacji, pamiętaj że nie jest to regułą. Upewnij się, że znasz zasady obowiązujące na danej liście, zanim się do niej zapiszesz.

  2. Nie kasuj tzw. "subscription message", który dostajesz przy zapisywaniu się na listę dyskusyjną. Zwykle zawiera on także informację o tym, jak się wypisać.

  3. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest możliwe "wycofanie" listu do danej grupy, od momentu jego wysłania. W tym przypadku nie pomoże ci nawet administrator systemu. Zastanów się zatem, czy na pewno chcesz wysłać list, który napisałeś.

  4. Nie zapomnij wypisać się z listy, kiedy przez dłuższy okres czasu (ponad tydzień) nie możesz sprawdzać poczty.

  5. Niektóre listy dyskusyjne są prywatne. Nie wysyłaj na nie listów, jeśli nie zostałeś zaproszony. Nie rozsyłaj listów z tego typu listy dyskusyjnej do szerszego grona odbiorców.

  6. Jeśli wdałeś się w dyskusję, staraj się skupić na problemie, a nie na osobach w nią zaangażowanych.

  7. Dbaj aby Twoje pytania i komentarze odpowiadały tematowi danej listy.

  8. Nie wahaj się prowokować innych do dyskusji. Pamiętaj, że dyskusje te są "publiczne" i służą konstruktywnej wymianie poglądów. Traktuj innych uczestników tak, jak chciałbyś być sam traktowany.

  9. Stawiając pytanie w grupie dyskusyjnej, zalecaj nadsyłanie odpowiedzi do Ciebie osobiście; wyślij opracowana, zbiorczą odpowiedź do całej grupy.

  10. Odpowiadając na przesyłkę nadesłaną do grupy, sprawdź adres aby być pewnym, że odpowiadasz zgodnie z intencją (pojedynczej osobie lub całej grupie).

  11. Jeśli możesz odpowiedzieć na czyjeś pytanie, odpowiedz na jego osobisty adres. Dwudziestu ludzi odpowiadających na to samo pytanie na dużej liście może zapełnić szybko wiele skrzynek pocztowych ...

  12. Zapisuj się na listę podając swój osobisty adres, a nie np. wspólny adres biura, katedry itp.

  13. Czasami zapisujący się na listę nie są zaznajomieni z właściwą "etykietą sieciową" (netiquette) i nadsyłają zadania SUBSCRIBE lub UNSUBSCRIBE bezpośrednio do samej listy. Bądź tolerancyjny w takich przypadkach, udziel lepiej pożytecznych wskazówek zamiast krytykować

  14. Inni ludzie na liście nie są zainteresowani Twoimi zadaniami zapisania czy wypisania z listy. Wszelkie zadania administracyjne tego typu winny być nadsyłane pod odpowiedni adres, nie zaś do samej listy.

Tekst netykiety autorstwa Jarosława Lecha zaczerpnięty ze strony http://kni.ae.krakow.pl/html/netykieta/net_00.html 


Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów znajdujących się w tym serwisie bez zgody autora jest zabronione.

Serwis najlepiej oglądać przy użyciu przeglądarki Internet Explorer 6.0 lub lepszej.

Serwis istnieje od 15 września 2000 roku.

Korzystamy ze standardu ISO-8859-2.